{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

'' Yaz gelsin! '' Belki de kış aylarında en sık duyduğumuz cümledir. :) Çoğu zaman bunaltıcı sıcaklar yaşansa bile çoğu insanın favori mevsiminin yaz olmasının bir sebebi var. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu yaz mevsimini diğer aylara göre daha çok sevmesinin bilimsel bir sebebi var.

Su Sağlıktır!

Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

Yaz aylarında sıcak hava ve nemin etkisiyle hiçbir mevsimde içmediğimiz kadar su içeriz. Vücudumuz kadar beynimiz de suyu seviyor. Bol su tüketimi baş ağrılarını azaltır, stresi önler. Aynı zamanda insanın öğrenme yeteneğini artmasına yardım eder. Uyanık ve canlı kalmasını sağlar. Enerjik ve sağlıklı hissettirir.

Daha Çok Hareket

Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

Yaz aylarında uzayan günlerin etkisiyle daha erken uyanıp soluğu dışarıda alıyoruz. Güzel yaz sabahlarında, uzun yürüyüşler yapmak, bisiklet sürmek, koşmak kimseye zor gelmiyor. Bu nedenle yazın kışa oranla çok daha fazla bedensel hareket yapmaya başlıyoruz. Spor sadece bedene değil, beyne de çok iyi geliyor ve kendimizi daha iyi hissediyoruz. En basitinden daha fazla yürümek bile kan dolaşımını artırır. Bu da beyninize gidecek oksijen ve glikoz miktarını arttırır. Egzersiz ayrıca vücudun dopamin, noradrenalin ve serotonin gibi kimyasallar üretmesine neden olur. Bunlar insanın haleti ruhiyesini düzenleyip, anksiyete ve depresyonu engeller.

Yaz Akşamlarını Kim Sevmez?

Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

Karanlığın erken çöktüğü kış akşamları erkenden eve gidip, kanepeye kurulup  dizi seyretmeyi tercih ediyoruz. Güneşin geç vakte kadar dışarıda olduğu yaz akşamları biz de geç vakte kadar dışarıda kalıyoruz. Zamandaki bu esneme, bizi de rahatlatıyor ve mutlu hissettiriyor. Yaz aylarında uzun zamandır okumayı ertelediğimiz kitapları okuyor, belki de uzun zamandır buluşmadığımız arkadaşlarımızla buluşuyoruz.

Sağlıklı Yiyecekler

Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

Bahar aylarında herkes daha sağlıklı beslenmeye ve diyet yapmaya başlıyor. Sağlıklı yiyecekler, bol su tüketimi ve hareketli yaşam bizleri kış aylarına göre daha sağlıklı yapıyor. Yazın sıcaklarda daha çok sıvı tüketiyor ve bol bol meyve sebze yiyoruz.  Araştırmalar, düşük kalorili beslenme ömrü uzatır diyor. Yaz aylarında çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yediğimiz, özellikle de bolca sebze meyve tükettiğimiz için beyin, başta protein ve doğal şeker olmak üzere ihtiyaçlarını dengeli alır.

Daha Sosyaliz

Yaz Mevsimini Neden Daha Çok Severiz?

Soğuk havalarda çoğu planımızı erteliyor ve sosyallikten kaçınıyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte dışarıda veya evde arkadaşlarımızla daha çok vakit geçiriyoruz. Sosyalleşmenin keyifli zamandan öte getirisi var. Araştırmalar, bir arkadaş çevresi ile yaşamanın ve güçlü sosyal ağlar içinde yer almanın insanın sağlığı ve mutluluğuna büyük katkı yaptığını gösteriyor.


Geri İleri